Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç kiralamak çok avantajlı olabilir. Bu avantajlı durumu garantilemek için, işte dikkat etmeniz gereken hususlar!

Araç kiralamadan önce kiralayacağınız aracın tarzını ve süresini netleştirmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır. Ayrıca kiralayacağınız aracın diğer kiralama firmalarıyla fiyat karşılaştırmasını yapmayı da unutmayın.

  • Araç kiralarken mümkün olduğunca ufak araç tercih etmeye çalışın. Bu sayede araç kiralama maliyetinden tasarruf etmiş olacaksınız. Burada ufak araç kiralarken ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz önemli. Çünkü ihtiyacınızdan daha küçük bir araç sizlere sonrasında sorun çıkartacaktır.
  • Küçük araç tercih etmenin bir diğer sebebi de yakıt tasarrufudur. Çünkü araç küçüldükçe tükettiği yakıt miktarı da düşmektedir. Bu sebeple kiralık araç seçimlerinde küçük araç seçmek yakıt maliyetini de düşürecektir.
  • Araç kiraladıktan sonra araçtaki mevcut yakıt miktarına mutlaka bakmanız gerekmektedir. Çünkü araçtaki mevcut yakıt miktarı neyse, aracı geri iade ederken de yakıt o seviyede olmalıdır. Eğer kullanmayacağınız kadar yakıt alırsanız kiralama firmaları bu yakıtı size ödemeyebilir.
  • Araç kiralarken en önemli konulardan birisi de kiraladığınız aracın sigortasıdır. Eğer kiraladığınız araçta sigorta yoksa oluşabilecek arızalarda veya sorunlarda aracın tüm bakım maliyetleri sizin cebinizden çıkacaktır. Bu yüzden araç kiralarken kiraladığınız aracın ve firmanın sigorta durumuna mutlaka dikkat edin.
  • Kiraladığınız araçların koltuk sayısı önemlidir. Çünkü bazı araçlarda fazladan yolcu taşımak farklı bir ehliyet veya belge gerektirebilir. Herhangi bir ceza ihtimalini bertaraf etmek için kiraladığınız aracın yolcu kapasitesine mutlaka önem gösterin.